Legenda praví, že kdysi dávno vládnul ve východní Fénicii král Agenoras, který měl pět synů a jednu krásnou dceru Europu. Jednoho jarního dne se Zeus, nejvyšší ze všech Bohů, okouzlen krásou Europy, proměnil býka a unesl ji do jeskyně na ostrově Kréta, kde se proměnil zpátky v Boha a pobýval společně s ní.
Z tohoto spojení se Europě narodili tři synové. I když se Europa Diově přízni nebránila, ba dokonce si ji užívala, vládce Agenoras chtěl svou krásnou dceru zpět. Proto svolal všechny své syny a rozkázal jim, aby se rozjeli do všech stran a hledali Europu, našli ji a přivedli domů, ale bez ní, aby se nevraceli.
Každý vyplul jiným směrem, neměli žádnou představu o tom, kde ji hledat. Jeden ze synů, který se jmenoval Thassos, doplul na smaragdově zelený ostrov. Ihned ho okouzlilo jeho úžasné klima a přírodní bohatství. Při představě, že se nemůže vrátit bez Europy, nakonec upustil od svého hledání a usadil se na ostrově. Ostrov od té doby nese jméno Thassos.
Herodotós, největší starověký historik, si byl touto věcí natolik jistý, že ve svém díle tvrdí „ostrov byl pojmenován po Thassosovi z Fénicie“.
Jméno krásné princezny Europy ale také nebylo nikdy zapomenuto, připomíná ji navždy název světadílu Evropa. Dodnes je legenda o únosu Európy předmětem zájmu mnoha historiků i archeologů. Stále je udržováno přesvědčení, že na Krétě je třeba hledat počátek evropské kultury. Krétu dokonce mnozí považují za „největší záhadu dějin“.